Trening EEG Biofeedback ma za zadanie doskonalenie funkcji poznawczych mózgu, poprawę jego pracy, przez co polepsza się funkcjonowanie całego organizmu. Jest metodą stosowaną w terapii dzieci i młodzieży z problemami szkolnymi, ADHD, w terapii niektórych schorzeń psychicznych. Przynosi rewelacyjne rezultaty w zakresie poprawy koncentracji, może być też stosowana jako trening relaksacyjny u osób zdrowych.
Metoda biofeedbacku polega na wykorzystaniu specjalistycznego aparatu, który pozwala na ukazanie procesów psychofizjologicznych, z których osoba nie zdaje sobie zazwyczaj sprawy, a które może nauczyć się świadomie kontrolować. EEG Biofeedback (neurofeedback) opiera się na dwóch podstawowych założeniach: - aktywność elektryczna mózgu (EEG) odzwierciedla stan psychiczny, - możemy tę aktywność poddać treningom.
Mózg, w różnych stanach świadomości, wytwarza fale elektromagnetyczne o określonych częstotliwościach i amplitudach.
Fale szybkie:
Fale wolne:
oraz FALE GAMMA o częstotliwości od 30 Hz (najsłabiej poznane)
Fale mózgu a stan zachowania
Fale BETA charakteryzują mózg odbierający bodźce z otoczenia, skupiony. W tym stanie znajduje się mózg osoby przeżywającej emocje. Wyróżnia się fale beta 1, które odpowiadają za koncentrację, fale beta 2 wytwarzane przez mózg osoby przeżywającej stres oraz fale SMR odpowiedzialne za relaksację z zewnętrzną uwagą. Gady fale mózgowe wchodzą w stan ALFA człowiek jest bardzo zamyślony, medytuje, dopiero się obudził lub zaraz zaśnie. Stan ALFA charakteryzuje bierną uwagę, spokój, twórczość, uwolnienie od stresu i pozytywne myślenie. Fale THETA są wytwarzane przez mózg w stanie snu, hipnozy lub głębokiej relaksacji. Fale DELTA charakteryzują stan nieświadomości, głębokiego snu.
W procesie dojrzewania czynności bioelektrycznej mózgu dochodzi do wieloetapowych zmian układów i struktur mózgu, nawarstwiania połączeń nerwowych, przebudowy organizacyjnej, strukturalnej, metabolicznej i enzymatycznej. Nasz mózg jest plastyczny.
Osoba poddawana treningowi uczy się jak zmieniać pozytywnie wzorzec wytwarzanych fal mózgu - wzmacniać pożądane, a hamować niepożądane fale.
Jak działa biofeedback?
Zasada treningu biofeedback oparta jest o prawo efektu Thorndike’a, które mówi, że nagradzanie odpowiedniego zachowania zwiększa prawdopodobieństwo jego wystąpienia w przyszłości. Zachowaniem wzmacnianym w EEG Biofeedback jest wytwarzanie określonych wzorców fal mózgowych. Nagrodą za takie zachowanie jest informacja o sukcesie przekazywana przez komputer za pomocą dźwięków i wyświetlanego obrazu. Mózg uczy się właściwej pracy, która gwarantuje lepsze funkcjonowanie pacjenta.
Biofeedback nie jest nowym odkryciem. Jest to naturalny proces biologiczny. Prostym przykładem jest nauka jazdy na rowerze. Dziecko 7-letnie może w ciągu pół godziny nauczyć się jeździć na rowerze. Po zimowej przerwie nie musi uczyć się tej umiejętności od nowa – potrafi już jeździć. Jak to jest możliwe? Odpowiedź: wrodzony neurofeedback.
Jak wygląda trening EEG Biofeedback?
Czas trwania terapii zależy od problemów, z jakimi zgłasza się pacjent. Zazwyczaj jest to 10-15 spotkań, w szczególnych przypadkach (np. ADHD) potrzeba systematycznej pracy przez około 40 treningów. Spotkania odbywają się 2-3 razy w tygodniu (możliwość umawiania się na codzienne treningi), na jedno spotkanie należy zarezerwować około 1 godziny. Przerwa między treningami nie może być dłuższa niż 10 dni.
Treningi EEG Biofeedback:
Metoda EEG Biofeedback jest nieinwazyjna, bezpieczna. Efekty widoczne są już po kilku treningach.
Gabinet wyposażony jest w najnowszy Aparat EEG DigiTrack Biofeedback. |
Copyright by CPS I Wykonanie ICVision.pl